3 rzeczy, których nie wiedziałeś o gumie do żucia

Na pewno wydaje Ci się, że o gumie do żucia wiesz już wszystko. Przede wszystkim to, że można ją żuć i odświeża oddech. A, no i można robić z niej balony. Ale to nie wszystko. Guma do żucia, może też wpływać na kilka innych rzeczy.


W reklamach gum do żucia, bardzo często opisuje się pozytywne działanie na jamę ustną i jak pokazują badania, rzeczywiście jest to prawda.

W jamie ustnej, resztki pokarmowe mogą być rozkładane przez bakterie, wytwarzające jednocześnie pochodne kwasów, mogące uszkadzać szkliwo naszych zębów. Guma do żucia, zwiększając produkcję śliny, sprawia, że zawartość kwasów się neutralizuje, zapobiegając uszkodzeniom. Według nowych badań, dobroczynne działanie gumy na jamę ustną, może polegać na bezpośrednim wyłapywaniu i usuwaniu wspomnianych bakterii.

To wiedza dosyć dobrze znana i rozpowszechniona, ale istnieją jeszcze inne aspekty naszego zdrowia, na które może wpływać żucie gumy. Również takie, związane z pracą naszego mózgu.

  1. Guma do żucia może wpływać na koncentrację

Powstało wiele badań na temat wpływu żucia gumy na poprawę funkcji poznawczych. Jedne z najbardziej obiecujących, dotyczą wpływu na poprawę koncentracji, a właściwie podtrzymywania jej w sytuacjach takich jak nauka czy jazda samochodem.  W 2015 roku porównano publikacje na temat wpływu żucia gumy na koncentrację i ponad 60% z nich jednoznacznie wskazywało na pozytywne efekty. Przeciwne wnioski zostały opublikowane w zaledwie jednym badaniu. Może to wskazywać na rzeczywisty i wiarygodny wpływ żucia gumy na poprawę koncentracji, pomimo tego, że sam mechanizm działania, nie jest do końca znany.

  1. Guma do żucia może wpływać na stres i niepokój

Ciekawe badania naukowe dotyczyły też wpływu żucia gumy na odczuwanie stresu i niepokoju. Naukowcy udowodnili, że może mieć ono wpływ na zwiększenie czujności i zmniejszenie uczucia niepokoju podczas stresujących sytuacji. Wiązało się to również z obniżeniem poziomu kortyzolu – zwanego hormonem stresu – w organizmie badanych pacjentów. Powyższy efekt może być związany ze zwiększeniem aktywności mózgowych fal alfa, które są odpowiedzialne za uczucie relaksu i rozluźnienia. Dokładny mechanizm działania – podobnie jak w przypadku wpływu na koncentrację – nie jest do końca poznany, jednak ilość badan i dowodów naukowych, wskazuje na wartość żucia gumy w przypadku chęci zmniejszenia poczucia stresu i niepokoju.

  1. Guma do żucia zmniejsza uczucie głodu

Kilkukrotnie powtarzane badania udowodniły, że żucie gumy jest w stanie zmniejszyć apetyt. Jak to działa? Najprawdopodobniej jest za to odpowiedzialny mechanizm, który zwiększa poziom wytwarzanego w jelitach hormonu, wywołującego w naszym mózgu uczucie sytości. Ciekawe badanie, mające na celu obalić teorię dotyczącą zmniejszenia apetytu w wyniku żucia gumy, potwierdziło fakt, iż osoby żujące gumę miały mniejszy apetyt od tych, które gumy nie żuły. Ciekawy był za to inny wniosek. Okazało się, że ludzie żujący gumę miętową, wykazywali większą chęć na zjedzenie czegoś niezdrowego niż ci, którzy żuli gumę owocową.

Wszystko z umiarem

Jak się okazuje, żucie gumy może mieć kilka ciekawych, pozytywnych efektów na funkcje naszego mózgu. Należy jednak pamiętać, że wszystkiego trzeba używać z umiarem. Żucie gumy w dużych ilościach, może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie, znajdujących się w naszym organizmie (łączących żuchwę z pozostałą częścią czaszki), stawów skroniowo-żuchwowych.

Ich złe funkcjonowanie może wpływać na występowanie bólów głowy i migren, dlatego kilka badań wskazywało na korelację pomiędzy wspomnianym żuciem gumy, a powyższymi objawami.

Podsumowując, trzeba przyznać, że istnieje sporo naukowych podstaw, aby stwierdzić, że żucie gumy może mieć pozytywny wpływ na nasz mózg i funkcje poznawcze.

Nawet jeżeli u ciebie nie zadziała, to zawsze zostanie świeży oddech.

Close Menu