Suplementy diety – czy mogą wpływać na mózg?

Suplementy diety – przez jednych kochane, przez innych nienawidzone. Czy takie substancje są w stanie wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu?


Z czym kojarzą się suplementy? Najczęściej opcje są dwie. Albo z czymś nieprzebadanym, albo z czymś nieskutecznym. W wielu przypadkach rzeczywiście może tak być – szczególnie kiedy przy opisywaniu efektów działania, poniesie kogoś fantazja. Jednak wystarczy trochę zgłębić temat, aby zobaczyć, że istnieje sporo substancji, których efekty działania opisywane są w wiarygodnych badaniach klinicznych. Czy w takim razie suplementy diety, mogą wpływać na nasz mózg?

Skąd ten sceptycyzm?

Choć sceptykom pewnie będzie trudno w to uwierzyć, to rzeczywiście – jak pokazują badania – są substancje, które sprzedawane jako suplementy diety, są w stanie realnie wpływać na nasze funkcje poznawcze. Ja sam w tej kwestii jestem sceptyczny, dlatego dobrze wiem, skąd takie podejście się bierze. Głównie z przesadzonych, niepopartych niczym obietnic.

Łatwo jest napisać o magicznym działaniu jakiegoś suplementu i nie poprzeć tego żadnymi danymi, badaniami czy chociażby opiniami dostatecznie dużej liczby użytkowników. Chociaż marketingowo może wydawać się to atrakcyjne, to jednak coraz więcej świadomych osób przywiązuje wagę do badań i do weryfikowania informacji publikowanych w internecie. Dlatego tez kolejne wpadki i przesadne obietnice w branży suplementów, powodują, że wiarygodność drastycznie spada.

A czy ktoś to zbadał? Aktualny stan wiedzy medycznej pozwala przeprowadzić badania w trzech najważniejszych formach: badania in vitro, badania na zwierzętach i badania na ludziach. Każdy z tych etapów badań jest ważny, jednak w celu opisania rzeczywistego efektu, jaki będzie miała dana substancja (szczególnie w przypadku tak subiektywnych efektów jak te, związane z funkcjami poznawczymi i ogólnie funkcjami mózgu), ważne jest przeprowadzenie badania klinicznego na ludziach. Na tym etapie najwięcej jest nieporozumień, bo opisywane na wielu stronach efekty działania, dotyczą badań przeprowadzonych nie tylko na ludziach, ale również badań in vitro czy tych na zwierzętach. Prowadzi to do tego, że rzeczywiste działanie u człowieka, który daną substancję przyjmuje, nie jest nawet zbliżone do tego obiecanego.

Jak wyciągać wnioski?

Dlatego ważne jest, aby badania czytać i dobrze je interpretować. Nie tylko na podstawie obiecującego tytułu, który bardzo często mylnie, lub w sposób niepełny może opisywać wnioski.

O czym warto pamiętać? O tym, jakie wnioski mogą nam przynieść konkretne typy badań. O ile badanie in vitro – najczęściej w postaci badania laboratoryjnego, w probówkach, na ludzkich komórkach – może dać nam wiedzę na temat mechanizmu działania substancji na poziomie komórkowym) o tyle często przełożenie tego na konkretny odczuwalny dla człowieka efekt, będzie bardzo trudne.

Z kolei badania kliniczne na ludziach, dające często szeroki, rzeczywisty obraz efektów, są trudne do przeprowadzenia i stosunkowo drogie. Póki co, nadal jest ich mało i nie dają one wszystkich odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy substancja X rzeczywiście działa?

Na szczęście możemy liczyć na to, że będzie ich coraz więcej. Zachodni naukowcy częściej zaczynają badać nowe substancje, szczególnie te pochodzenia naturalnego – wykorzystywane na szeroką skalę m.in. w medycynie dalekiego wschodu.

Nie grzeb mi w mózgu

Wpływanie na funkcjonowanie mózgu, może wydawać się czymś niebezpiecznym. Czymś, czego nie powinniśmy robić. Szczególnie w sytuacji, w której takie działanie mają mieć suplementy diety.

Prawda jest jednak taka, że grzebiemy w swoim mózgu każdego dnia. Po przebudzeniu, kiedy nie możemy „wystartować”, sięgamy po kawę. W piątek, po ciężkim tygodniu, kiedy chcemy się wyluzować – sięgamy po alkohol. Pijemy herbatki na uspokojenie, jemy czekoladę na lepszy humor. Od dawna mamy listę naturalnych, stosowanych na co dzień substancji, które potrafią wpływać na nasze zachowanie.

Dlatego też nowe dla nas suplementy, których mechanizmy działania zbliżone są do znanych nam substancji, nie są czymś, czego trzeba się obawiać.

Warto jednak zachować wspomniany sceptycyzm i opierać wnioski na wartościowych badaniach.

Takie wnioski znajdziecie na tym blogu.

Close Menu